indexindexurunlerimizdestekcontactiletisime Highslide JS

Firmamız soya tohumu ıslah, araştırma ve geliştirme çalışmalarına devam etmekte olup, 2013 yılına doğru çiftçilerimize yeni tohum çeşitlerini sunacaktır.

 

Soya tohumları ile ilgili yürütülen Ar-Ge çalışmalarımız:

Soyada ana ürün ve ikinci ürün olmak üzere iki farklı ekim zamanı olduğundan dolayı farklı yetişme gruplarında yeni çeşitler bulunması amacıyla soyada ıslah çalışmaları devam etmektedir. Ana ürün ve ikinci ürün pazarında 3 ve 4 olum gruplarında çeşitler bulunması amacıyla özel çalışmalar yapılmaktadır.

2011 yılı içerisinde 3 ve 4 olum gruplarında 16 adet çeşit ile Adana, Ceyhan ve Osmaniye lokasyonlarında 6 farklı yerde 4 sıra ve 4 tekerrürlü verim denemeleri kurulmuştur. Bu denemeler neticesinde hasatlar elle yapılarak bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bakla sayısı, baklada dane sayısı gibi tüm gözlemler deneme tekniğine uygun olarak alınarak verim değerleri tespit edilmiştir.

Ayrıca 18 adet çok yeni soya çeşidi ile yine Adana, Ceyhan ve Osmaniye lokasyonlarında 4 farklı yerde 2 sıra 2 tekerrürlü gözlem denemeleri kurulmuştur. Bu gözlemler neticesinde adaptasyon yeteneği yüksek olan çeşitler seçilerek 2012 yılı içerisinde 4 sıra 4 tekerrürlü verim denemelerine alınmasına karar verilmiştir.

     

  Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
  Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS