indexindexurunlerimizdestekcontactiletisime Highslide JS

Firmamız yer fıstığı tohumu çeşitleri geliştirme çalışmalarına devam etmekte olup, 2013 yılına doğru çiftçilerimize yeni tohum çeşitlerimizi sunacaktır.

 

Yer fıstığı tohumları ile ilgili yürütülen Ar-Ge çalışmalarımız:

Yer fıstığı pazarında çiftçilere yeni çeşitler sunmak amacıyla özel bir proje başlatılmıştır. Bu proje dahilinde başlatılan ıslah çalışmaları neticesinde elde edilen materyaller ve bölgede yaygın olarak kullanılan yerel çeşitler kullanılarak verim denemeleri kurulmuştur.

Bu denemeler yer fıstığının yoğun olarak ekildiği Adana ve Ceyhan lokasyonlarında yürütülmüştür. Performansı en yüksek olan 5 adet yer fıstığı çeşidimiz ile birlikte piyasada yaygın olarak ekilen 2 adet standart çeşit kullanılarak 4 sıra ve 4 tekerrürlü verim denemeleri kurulmuştur. Bu denemeler 5 farklı lokasyonda ekilerek, yetişme sezonu boyunca tüm gözlem verileri deneme tekniğine uygun olarak alınıp verim değerleri hesaplanmıştır. Bu çeşitlerin aynı zamanda teknolojik analizleri de yapılan kalite değerleri saptanmıştır.

Yer fıstığı ıslah çalışmaları sayesinde pazarın ihtiyacına cevap verecek yeni çeşitlerin geliştirilmesi daha hızlı olmaktadır. Bu fıstıklardan en yüksek performansı gösteren çeşidin tohum üretimi de yine Adana'da yapılmaktadır.

     

  Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS
  Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS Highslide JS